TST 2 projekat – CIP u procesu vrednovanja kvaliteta rada
- 9.7.2024 15:55
U okviru TST 2 projekta Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja (CIP) prošao je proceduru vanjskog vrednovanja, koju su izvršili predstavnici ENIC/NARIC centara iz Turske i Nizozemske. Vrednovanje o radu CIP-a izvšeno je na osnovu izvještaja o samovrednovanju koje je izrađeno s ciljem postizanja najviših standarda u oblasti priznavanja i potpunog implementiranja Lisabonske konvencije o priznavanju u Bosnu i Hercegovini.
Tim za evaluaciju, u sastavu Marijke Westrik, iz NARIC centra Holandije, Fatma Öztürk, iz ENIC centra Turske i Marko Antonio Brkić, ekspert iz oblasti priznavanja sa Sveučilišta Hercegovina, u ime domaćina pozdravio je i poželio dobrodošlicu i uspješan rad direktor CIP-a Damir Ljubić. Tom prigodom članovi tima istaknuli su kako će u roku od dva mjeseca objaviti izvještaj s ključnim preporukama za dodatno unapređenje procudura i aktivnosti koje CIP provodi, kako bi i dalje zadržao izvrsnost u radu i unaprijedio svoje djelovanje.
Navedeni projekat, kojeg provode ENIC/NARIC centri u cilju povećanja izvrsnosti u radu centara, realizira se od 2014. godine i trenutačno se provodi 6 ciklus provjere kvaliteta ENIC/NARIC centara. Osim predstavnika ENIC/NARIC centara, u procesu vrednovanja učestvuje i državni ekspert iz oblasti priznavanja koji daje dodatnu dimenziju kvaliteti provođenja projekta.
Koncept evaluacijske provjere, koji se bazira na Standardima i smjernicama za poboljšanje postupaka priznavanja ENIC-NARIC centara, razvijen je kao instrument osiguranja kvaliteta 2012. za ENIC-NARIC mreže te se, takođe, bazira na kriterijima Lisabonske konvencije o priznavanju. Pojedinačni ENIC-NARIC centri mogu ga koristiti na potpuno dobrovoljnoj osnovi za pregled i poboljšanje prakse priznavanja i njenoj usklađenosti s Konvencijom.
Instrument se sastoji od 6 standarda i smjernica te protokola za provođenje samoevaluacije (uključujući SWOT analizu) i vanjske recenzije, koje sačinjavaju dva druga ENIC-NARIC centra. Samoevaluacija i kolegijalna provjera imaju formativni pristup usmjeren ka kontinuiranom poboljšanju u oblastima koje je odabrao centar koji se provjerava. Preporuča se vanjski stručni pregled svakih 5 godina ili kada je došlo do većih promjena u centru.
U ovogodišnjem ciklusu vanjskog vrednovanja učestvuje šest ENIC/NARIC centara: Bosna i Hercegovina, Gruzija, Litvanija, Kanada, Ukrajina i Malta.
CIP je do sada učestvovao u tri od pet prethodnih ciklusa provjere kvaliteta. 2015. godine CIP je posjetio predstavnik Češke, 2019. godine predstavnici Ujedinjenog Kraljevstva i Irske te 2022. godine predstavnici Italije i Litvanije.
Zahvaljujući učestvovanju u prethodna tri ciklusa i odgovarajućim preporukama, CIP je unaprijedio rad na način da je, među ostalim, uveo DMS sistem (Document Management System - Sistem za upravljanje dokumentima) i digitalizovao postupke rada, izradio novu internet stranicu baziranu na potrebama svih dionika, propisao interne procedure djelovanja i osnažio ljudske potencijale.
Takođe, predstavnici CIP-a učestvovali su u provjeri kvaliteta rada ENIC/NARIC centara Irske, Poljske, Turske i Moldavije, dok bi 2024. godine trebali provjeravati kvalitet rada Gruzije i Litvanije.
Završetkom ovog ciklusa, CIP će postati jedini ENIC/NARIC centar koji je učestvovao u četiri ciklusa potvrđivanja sistema osiguranja kvaliteta rada ENIC/NARIC mreža, a izvrsnost u radu je već potvrđena izborom predstavnika CIP-a za potpredsjednika ENIC biroa, te dodjelom domaćinstva najvažnijeg godišnjeg sastanka ENIC/NARIC mreža 2028. godine.