Finalna konferencija OCTRA projekta u Rigi
- 7.9.2022 11:05
U okviru OCTRA projekta (Online dostupnost studijskih programa i baza podataka za transparentnost i priznavanje), održana je Završna međunarodna konferencija u Rigi, Latvija, 30. avgusta 2022. godine. Projekat je odobren od strane programa Erasmus+, K3 aktivnost „Podrška razvoju reformi“.
Predstavnik Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja i poljskog NARIC centra, predstavili su jedan od glavnih rezultata projekta, OCTRA smjernice za online dostupnost studijskih programa i drugih baza podataka. Posebno su istakli da je OCTRA projekat istraživao postojeće javno dostupne online kataloge studijskih programa u zemljama učesnicama Projekta, u kontekstu priznavanja kvalifikacija, da projekat promoviše dijalog između visokoškolskih ustanova kako bi se poboljšala online dostupnost kataloga studijskih programa, u svrhu priznavanja kvalifikacija, te da je Projekat analizirao postojeće državne baze podataka i druge online informacijske izvore u zemljama učesnicima u projektu iz perspektive vrednovaoca uvjerenja. Glavni zaključci, a nakon što su sve projektne aktivnosti završene, su da visokoškolske ustanove vide prednosti online kataloga studijskih programa, zakonodavni okvir u zemljama učesnicima koji propisuje da visokoškolske ustanove razrade online kataloge studijskih programa je slabo razvijen, slabo ili različito razumijevanje koncepta kataloga studisjkih programa među visokoškolskim ustanovama (i ENIC/NARIC centrima). Ključne smjernice uključuju listu informacija koja za svaki studijski program/studijski predmet treba uključivati,postojanje nacionalnih smjernica ili preporuka koje trebaju biti osigurane od nadležnih institucija, za visokoškolske ustanove o razvoju kataloga studijskih programa, kao i smjernice o razvoju kataloga studijskih programa od visokoškolskih ustanova, njihovoj prezentaciji na zvaničnim web stranicama visokoškolskih ustanova i načinu kako katalozi studijskih programa trebaju biti razvijani i revidovani.
Predstavnik ENIC centra Ujedinjenog Kraljevstva predstavio je prepspektivu globalne dimenzije kataloga studijskih programa, dok je predstavnik estonskog NARIC centra dao perspektivu u oblasti priznavanja. Istaknuto je da će online katalozi studijskih programa značajno poboljšati brzinu i preciznostprocedura priznavanja, jer se periodi za dobijanje zvanične informacije u postupku priznavanja variraju značajno u svijetu, povezivanje međunarodna i povezivanje inostranih kvalifikacija sa domaćim kontekstom bi bilo olakšano i svaka razlika bi bila bolje shvaćena, čime bi se omogućilo vrednovanje o tome da li su razlike istinski značajne.
Važnost online kataloga studijskih programa predstavljena je od predstavnika visokoškolske ustanove odnosno Kozminski univerziteta, Poljska, ali takođe i iz prespektive studenta, učesnika na Konferenciji.
Projekat će imati svoj nastavak, jer su projektni partneri već aplicirali kako bi nastavili projektne aktivnosti u cilju zajednički dogovorene prezentacije kataloga studijskih programa na zvaničnnim web stranicama visokoškolskih ustanova.